Kto ma grzyby w lesie, tego zawsze radość niesie – sezon zbierania grzybów trawa w najlepsze. To zajęcie przynoszące wiele korzyści zdrowotnych dla ciała, jak i stanu umysłu. Pobyt w lesie działa kojącą na każdego.Zbierając leśne dary nie zawsze wiemy jakie są korzyści zdrowotne , oraz zagrożenia dla zdrowia wynikają z ich spożywania.
Składniki odżywcze zawarte w grzybach to białko, jest go nawet do 4 proc. ponadto błonnik, witaminy z B1,B2, C i E D, potas, fosfor, magnez, wapń, miedz oraz żelazo, selen i cynk. W grzybach znajdują się również związki fenolowe, które mają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne wpływając korzystnie na układ odpornościowy. Dlatego grzyby wydają się być pokarmem, który może stanowić cenny element diety. Niestety grzyby posiadają też swoja ciemną stronę. Jest to chityna budująca ścianę komórkową grzyba. Człowiek nie ma zdolności do jej trawienia. Chityna wpływa na perystaltykę jelit, ciężkostrawność grzybów, a co najgorsze ogranicza przyswajanie zawartych składników mineralnych i witamin. Bez rozłożenia chityny dostępność zawartych w grzybie cennych składników odżywczych jest utrudniona.Niestety ciemną stroną grzybów jest również kumulacja metali ciężkich. Zwykle jest to kadm, rtęć, ołów. Według danych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) grzyby występują w grupie o najwyższej zawartości aluminium – od 5 do 150 mg/kg, podobnie kadmu. Kadm jest toksyczny głównie dla nerek, może nasilać demineralizację kości i jest karcynogenem. Grzyby uprawne (np. pieczarka, boczniak) zawierają mniej metali ciężkich niż grzyby dziko rosnące. Niestety zawartość metali ciężkich wzrasta po ususzeniu grzybów. Ze względu na kumulację metali oraz ciężkostrawność nie są zalecane w diecie dziecka, osób ze współistniejącymi chorobami przewodu pokarmowego, kobiet w ciąży i karmiącym piersią, osób starszych i pacjentów zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.
Siwulski M, Sobieralski K, Sas-Golak K. Wartość odżywcza i prozdrowotna grzybów. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość 2014; 1(92): 16-28.
Ciećkiewicz J. Zatrucie grzybami.
Medycyna Praktyczna Dla Pacjentów.Państwowa Inspekcja Sanitarna. Dla miłośników zbierania grzybów,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz