Wiosna jest już w pełnym rozkwicie, po zimnie która ciągnie się bez końca, jest to zjawisko w tym roku bardziej wyczekiwane niż zazwyczaj. Nie wiem, dlaczego ale zawsze ciężko mi przetrwać styczeń i luty, choć wiem, że każdy miesiąc jest wyjątkowy w swoim rodzaju.
Nic jednak nie sprawia mi takiej przyjemności i radości ja obserwacja budzącej się przyrody do życia.
Delikatne nasiona przebijają się z zimnej ziemi ku słońcu, a ptaki w lasach czy zagajnikach zaczynają swoje poranne koncerty, obwieszczając nadchodzące zmiany.
Koniec kwietnia i początek maja to idealny czas na zbiory Miszka lekarskiego. To najlepszy moment, kwiaty są młode i w pełni rozwinięte. Łąki ukwiecone w popularnie nazywanym mleczem nie mogą umknąć widokiem żółci i zieleni. A ile daje przyjemności wejście w ten brzydzący świat i przyłączenie się do zbiorów. W końcu przyroda wie co najlepsze.
Wykorzystuje się same płatki kwiatowe. Natomiast liście zbiera się wczesną wiosną gdy koszyczki kwiatowe znajdują się jeszcze w pączkach. Mniszek pospolity możemy spożywać pod postacią naparów, odwarów czy nalewek.
Mniszek lekarski - skład i działanie :
witaminy C, D, A oraz witaminy z grupy B
garbniki
flawonoidy
potas, magnez, krzem, żelazo
związki triterpenowe o działaniu przeciwzapalnym, przeciwwirusowym, antyoksydacyjnym i przeciwmiażdżycowym
inulina – jest rozpuszczalnym błonnikiem, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia układ odpornościowy, utrzymuje prawidłową mikroflorę jelit, obniża poziom cukru we krwi
karotenoidy
laktony seskwiterpenowe o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwgrzybiczym i antyoksydacyjnym
kwasy polifenolowe (kwas chlorogenowy, kawowy, cykoriowy)
cholina i asparagina – warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
Tak bogaty skład mniszka decyduje o jego działaniu:
Żółciopędnym
Moczopędnym
Odtruwającym i oczyszczającym organizm
Przeciwmiażdżycowym
Rozkurczającym
Przeciwcukrzycowym
Przeciwzapalnym
Przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym
Antyoksydacyjnym
Surowiec leczniczy
Zastosowanie mniszka lekarskiego :
Mniszek lekarski szczególnie zalecany jest w przypadku schorzeń wątroby i woreczka żółciowego – w szczególności w chorobie marskości wątroby i po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Działanie moczopędne mniszeka jest pomocne w infekcjach dróg moczowych, chorobach pęcherza, nerek, kamicy moczowej. Mniszek zalecany jest w początkowym stadium cukrzycy i miażdżycy, a także jako środek oczyszczający organizm z toksyn. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, zalecany jest więc przy zaburzeniach trawienia. Syrop z mniszka jest z kolei popularnym środkiem łagodzącym kaszel.
Zastosowanie zewnętrzne mniszka lekarskiego
Mniszek łagodzi stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się ran, ma działanie regenerujące, pomaga usunąć kurzajki i brodawki. Mniszek zalecany jest również w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
Napar z kwiatów mniszka lekarskiego
Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie napar odcedzamy i pijemy kilka razy dziennie po ½ szklanki.
Odwar z korzenia mniszka lekarskiego
50 g suszonego korzenia rozdrabniamy, zalewamy litrem wody (nie musi być wrząca) i gotujemy przez 2-3 minuty. Odstawiamy pod przykryciem na 10 minut, a następnie odcedzamy. Pijemy 1/3 szklanki kilka razy dziennie.
Wino z korzenia mniszka lekarskiego
50 g suszonego korzenia rozdrabniamy, zalewamy 0,75 l białego wina i odstawiamy na 2 tygodnie. Należy pamiętać o codziennym wstrząsaniu. Po upływie 2 tygodni wino przecedzamy przez gazę.
Sałatka z mniszka lekarskiego
Młode
liście mniszka lekarskiego są dodawane do sałatek. Są bogate w
witaminy i sole mineralne
Syrop z mniszka
lekarskiego
Syrop przygotowujemy ze świeżych kwiatów, zerwanych na początku kwitnienia. Około 250 kwiatów zalewamy litrem wody i gotujemy przez 5 minut. Odstawiamy na godzinę, po czym odcedzamy odwar. Odwar gotujemy na lekkim ogniu przez 3-5 godzin, mieszając i nie doprowadzając do wrzenia. Dodajemy 1 kg cukru i sok z wyciśniętej cytryny i dokładnie mieszamy. Syrop przelewamy do słoików.
Przeciwwskazania do stosowania mniszka lekarskiego
Mniszek może powodować uczulenie, a w przypadku nadkwaśności soku żołądkowego i wrzodów żołądka może wzmagać dolegliwości. Konsultacji z lekarzem wymaga stosowanie mniszka przy niedrożności jelit, niedrożności dróg żółciowych oraz przy ropniaku pęcherzyka żółciowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz