niedziela, 30 września 2018

Rosół - król na Polskim stole




Mmmm leniwa jesienna niedziela, niebieskie niebo, obłoki, słońce i czerwona jarzębina. A w domu ? A w domu czeka już rosół. Bez tej zupy świat zapewne zawaliłby się bezpowrotnie. Trudno wyobrazić sobie tradycyjny, niedzielny obiad w rodzinnym gronie bez rosołu.
Potrawa stara jak świat i znana wszystkim od wieków. Początki rosołu sięgają czasów Neandertalczyków, którzy mieli swój autorski przepis na przygotowanie tej pożywnej zupy. Wykopywali oni w ziemi dołek, a następnie wykładali go zwierzęcą skórą. Do dołka nalewali wodę i wrzucali składniki w postaci gorszych części zwierząt oraz twardsze warzywa. Następnie w zupie lądowały nagrzane w palenisku kamienie. I gotowe ! 

Pierwsze wzmianki o rosole w kuchni Polskiej pochodzą z 1682 roku, kiedy Compendium ferculorum" czyli zbiorze potraw Polskich znalazł się przepis na rosół . Natomiast nazwa rosół w kuchni staropolskiej pochodzi od czasownika „ rozsolić ” gdyż przed erą lodówek najskuteczniejszą metodą konserwacji oraz przechowywania mięsa było zasalanie go w glinianych garnkach. Pod wpływem soli mięso stawało się bardzo zbite i twarde, dlatego też przed spożyciem musiało być długo gotowane w wodzie. Tak powstały wywar nazwano „rozsołem . Z czasem wywar ten ewoulował, i tak powstał znany nam dzisiaj wszystkim rosół. Ale ile stron świata tyle jest sposobów na przygotowanie rosołu. W Europie rosół powstaje z wywaru na bazie kurczaka, wołowiny lub jagnięciny, z dodatkiem marchewek, selera oraz dużej ilości porów. W Azji sprzedaje się rosół w formie Street foodu i fast foodu. Najbardziej znanym jest Ramen.To japońska potrawa, przygotowywana na bazie różnych mięs – najczęściej drobiowego, wołowego oraz wieprzowego, z makaronem, warzywami i sosem sojowym lub słonej pasty miso. W Stanach Zjednoczonych to również fast food tzw. chicken soup with noodles – czyli po prostu zupa z kurczaka z makaronem – popularnie sprzedawany na wynos  w tekturowych kubkach.



Jak ugotować rosół ?


Sprawa nie jest prosta. Gotowanie rosołu może trwać od 2h-48 h. Na Rosół najlepiej wybrać mięso wołowe , najlepiej antrykot plus dobrej jakości mięso drobiowe pól na pół.  Mięso należy włożyć do zimnej wody , dodać upaloną dużą cebulę, warzywa takie jak marchew, seler,korzeń pietruszki i gotować pod przykrycie ma małym ogniu. Pod koniec dodać pora, lubczyk i posolić według uznania. Przy gotowaniu rosołu bardzo ważny jest czas. Wywar należy gotować długo na małym ogniu. Pośpiech jest tu nie wskazany ,a wręcz zabroniony.




Właściwości rosołu:

  • Rosół zawiera liczne pierwiastki, takie jak fosfor, krzem, siarkę ,wapń i magnez, mające ogromne wpływ na budowę kości i zębów. Potas regulujący gospodarkę wodną organizmu Żelazo wpływające na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Witaminy A i E działające antyoksydacyjne.

  • Rosół zawiera cysteine, która rozrzedza gęstą wydzielinę z gardła, płuc i nosa.

  • Rosół jest bogaty w siarczan chondroityny i glukozaminy wpływające na funkcjonowanie stawów.

  • Rosół „uszczelnia” jelita. Jest lekkostrawny, pomaga leczyć błony śluzowe jelit i zawiera cenne składniki odżywcze, które wspierają zdrowie całego układu pokarmowego.

  • Rosół zawiera glicynę tóra ma działanie uspokajające, ułatwia zasypianie i zapewnia dobry sen. 

  • Rosół zawiera prolinę, która wpływa na tworzenie się kolagenu, a duża zawartość kolagenu poprawia wygład skóry i wspomaga prac mięśni i stawów.

  • Rosół z kości zawiera też glutaminę, która ma zdolność „naprawy” uszkodzonych komórek przewodu pokarmowego. Jest idealnym, naturalnym lekiem na zgagę, refluks i w chorobie wrzodowej.

                                                          Pozdrawiam Pola !



Bibliografia :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosół


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz