sobota, 24 marca 2018

Slow life




Żyć zgodnie z naturą. Co to oznacza dla współczesnego człowieka zamkniętego szczelnie w betonowych miastach. Dla którego kontakt z przyrodą często ogranicza się weekendowym wypadem do parku. Jesteśmy ludźmi XXI wieku. To obliguje. Musimy dotrzymać kroku rozwijającej się cywilizacji. Zabiegani, zafrasowani, wpatrzeni w ekran komputera i smartfonu, nie mamy czasu na sentymenty. Żyjemy w niecierpliwych czasach, w których liczy się coraz więcej i coraz szybciej, najlepiej natychmiast. Co zatem oznacza życie zgodnie z naturą ?
 Dla mnie to życie o podwójnym sensie. To życie w harmonii ze światem przyrody, jak i harmonii wewnętrznej. Staram się żyć w zgodzie z otaczającą mnie przyrodą oraz dochować wierności własnej wewnętrznej naturze. Skupiając się na swoich wadach i zaletach. Staram się pielegnować swój talent, wrażliwość, spełniać marzenia, oraz czuć swoje powołanie.



Często wracam myślami do dzieciństwa. Kiedy moja beztroskość sięgała zenitu. Wpatrywałam się w kwiaty, ptaki, owady i chmury na niebie. Prawdziwa marzycielka. Te wspomnienia to skarb i zawsze przywołują uśmiech na mej twarzy. Sprawiają, że chce się zatrzymać i znowu poczuć jak dziecko. Brakuje mi tej dziecięcej spontaniczności i beztroskości. Jestem już dorosła i jak wszyscy dorośli interpretuje pewne rzeczy inaczej. Brakuje mi czasu. Jak każdemu. Rzadko jednak pamiętamy, że to my sami decydujemy o rytmie naszej codzienności. Czasami warto na chwilę zatrzymać się. Popatrzeć w niebo leżąc na trawie i posłuchać śpiewu ptaków, mieć czas tylko dla siebie. Wszystko, co chcemy zmienić w naszym życiu, jest w zasięgu naszej reki i uzależnione jest tylko od nas. Wystarczy zwolnić. Zwalniając zobaczymy, że liczy się jakość, nie ilość. To nie cel, ale droga do niego wiodąca daje radość i satysfakcję w życiu. Pozwól sobie żyć powoli. W mojej rodzinie zawsze mówiono „ciszej jedziesz dalej będziesz ”.Czym jest zatem slow life ?




To nie tylko styl życia i zdrowe jedzenie, to także odpowiednie podejście do odzieży, architektury i projektowania, zainteresowań oraz spędzania wolnego czasu.Slow life swoje początki miało we Włoszech w 1986 roku. Carlo Petrini włoski dziennikarz przeciwstawił się powstającej jak grzyby po deszczu kolejnej sieci fast foodów, McDonald’s. Założył towarzystwo slow food, które dzielnie walczyło o „prawo do przeżywania posiłków”. Stowarzyszenie zwracało uwagę na to, że warto żyć w zwolnionym tempie oraz wykazywać szacunek do ziemi i środowiska naturalnego. Skromne stowarzyszenie przekształciło się w międzynarodowy ruch skupiający obecnie ponad sto tysięcy członków (w stu siedemdziesięciu krajach). Jego symbolem stał się ślimak. Organizacja Slow Food od 2002 r. z powodzeniem działa również w Polsce. Dzięki ruchowi Slow Food powstały inneorganizacje oparte na tejże filozofii, m.in.: Slow Gardening, Slow Travel, Slow Parenting, Slow Design, Slow Fashion, Slow City, a nawet Slow Sex, z których to zrodziła się ogólna filozofia Slow life.



Jak zatem żyć zgodnie z slow life. Oto zasady :


1. Nie spiesz się!
2. Skup uwagę.
3. Poczuj i zasmakuj.
4. Delektuj się.
5. Postaw na jakość.
6. Bądź dokładna(-y).
7. Spełniaj się.


Slow life to nie tylko refleksja nad swoim życiem. To również świadoma interakcja z otaczającym nas światem. Świat jest piękny i fascynujący, a my jesteśmy częścią tego świata. Dlatego dbając o siebie, powinniśmy również dbać o otaczającą nas przyrodę.Troska o naszą planetę zaczyna się w naszych sercach i domach. Oto kilka sposobów, które możemy zastosować, aby być eco.


Oto 16 eco przykazań :


1.W okresie zimowym nie przegrzewaj domu. Obniżenie temperatury o 1°C ogranicza emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie.

2 Wyciągaj z gniazdka wtyczki, nie zostawiaj urządzeń na czuwaniu.

3. Kup lampkę do czytania na baterię słoneczną. Pomyśl o instalacji w domu baterii słonecznych.Dzięki nim rachunki za energię mogą obniżyć się nawet o 40%.

4. Długie kąpiele są super, ale kąpiel w wannie — to aż od 100 do 300 litrów. Bierz prysznic zamiast kąpieli zużyjesz 5 do 15 litrów.

5. Myjesz zęby, włosy, robisz peeling ciała, pamiętaj o zakręceniu wody.

6. Korzystaj ze zmywarki.

7. Zawsze zwracaj uwagę na klasę energooszczędności. Dzisiaj A+++ to norma.

8. Jedź rowerem, bądź idź na piechotę do pracy. Ruch to zdrowie. Gdy do pracy masz daleko, zastanów się nad jazdą komunikacją miejską. Często wbrew pozorom możesz do celu dotrzeć szybciej omijając chroniczne korki. Czas w autobusie czy tramwaju możesz spożytkować na przyjemne rzeczy, takie jak czytanie czy słuchanie e-book. Masz samochód, pomyśl o nowym z silnikiem hybrydowym.

9. Zainstaluj w kuchni na baterii filtr oczyszczający wodę. Ograniczysz zużycie wody butelkowej.Do picia w pracy używaj swojego kubka, zamiast kubków papierowych.

10. Korzystaj z toreb ekologicznych. Zazwyczaj popularą reklamówkę potrzebujemy średnio od 12 do 25 minut. Rozkład takiej torby to 100 do 400 lat. O zagrożeniu dla zwierząt już nie wspomnę.

11. Kupuj ekologiczne produkty :energooszczędne świetlówki, odzież ,e-książki, ekologiczne farby.

12. Ubieraj się w ekologiczną odzież z naturalnych tkanin – ich składniki po rozkładzie wrócą do środowiska. Takie tkaniny jak poliester, rayon i spandex ,ekologiczna skóra, najczęściej nie ulegają biodegradacji.Kupuj jedwab, dżerseje, wełny, organiczną bawełnę i len. Wyhodowanie zwykłej bawełny wiąże się z użyciem dużej ilości szkodliwych pestycydów. Jeśli możesz, kupuj T-shirty z bawełny eko.

13. Oszczędzaj papier. Drukuj na dwóch stronach. Nie ścieraj kurzu, brudu, wody papierowym ręcznikiem tworząc górę śmieci. Kup bawełnianą scierkę.

14. Nie jedz przetwarzanej żywność. Taka żywność to więcej zanieczyszczeń, które powstają podczas procesu produkcyjnego i pakowania. Unikaj też kupowania paczkowanych warzyw i owoców. Kupuj je na wagę.

15. Nie gotuj na zapas. Zjadaj wszystko z talerza. Resztki pokarmu, trafiają na wysypisko, rozkładają się, uwalniając metan, który
dla środowiska groźniejszy jest niż dwutlenek węgla.

16.Segreguj śmieci!


Ważne daty :

7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia
22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi
5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska


Warto przeczytać :

Joanna Glogaza Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć.

Penman Danny Sztuka oddechu. Sekret świadomego życia.




Warto poznać :




                                                 Pozdrawiam Pola Krakowianka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz