niedziela, 6 sierpnia 2017

Wegetarianizm- tak czy nie ?

Posted by Pola Krakowianka



Serfując po serwisach żywieniowych, natknęłam się ostatnio na dość obszerny artykuł poświęcony wegetarianizmowi. Wydawałoby się, że jest to temat banalny. Wegetarianin nie je mięsa i kropka. Temat jest jednak bardziej złożony niż nam się wydaje. Pamiętam słowa amerykańskiego komika zagorzałego wegetarianina Davida Brenner który to powiedział „ Wegetarianin nie zje niczego co może mieć dzieci ”. I tu pojawia się pierwsza wątpliwość.
To co je prawdziwy wegetarianin ? Nie ma dokładnej definicji wegetarianizmu, z która zgodziłby się sam zainteresowany. Ponieważ wegetarianie sami spierają się o to, co składa się na ich dietę. I nie dziwi mnie to,ponieważ form wegetarianizmu jest naprawdę wiele. Między innymi:

Laktowegetarianizm – polega na rezygnacji z mięsa i jajek, ale dopuszcza stosowanie w diecie mleka i jego przetworów.

Owowegetarianizm – wyklucza produkty mięśnie i nabiał za wyjątkiem jaj.

Pescowegetarianizm semiwegetarianizm-wyklucza z diety mięso, ale pozwala na spożycie ryby.

Pollowegetarianizm – wyłącza z diety czerwone mięso, oprócz kurczaka i ryby.

Fleksitarianizm – polega na spożyciu mięsa tylko przy specialnych okazjach.

VB6 - weganie do szóstej po południu.

Weganizm – wyklucza nie tylko mięso, ale wszystkie produkty pochodzenie zwierzęcego. Weganie nie używają produktów, pochodzenia zwierzęcego, czyli: futer, odzieży skórzanej, bawełnianej, jedwabnej, kosmetyków testowanych na zwierzętach i zawierających składniki pochodzące od zwierząt.

Frutarianizm – frutarianizm, frutarianizm. To najbardziej radykalna forma diety wegetariańskiej, prócz produktów pochodzenia zwierzęcego wyklucza także jedzenie jakichkolwiek owoców i warzyw, których zerwanie „uśmierca” roślinę. Frutarianie odżywiają się przede wszystkim owocami.


Sprautarianizm – zwolennicy tej typu diety żywią się głównie kiełkami.

W Polsce jest około 2 milionów wegetarian, a liczba ta wzrasta z dnia na dzień. Istnieje wiele osobistych powodów, dla których ludzie rezygnują z jedzenia mięsa. Dla większości z tych ludzi wegetarianizm jest czymś więcej niż jadłospisem na każdy dzień. Jest to filozofia i styl życia. Są ludzie, którzy z jedzenia mięsa rezygnują z przyczyn zdrowotnych. Lub tak zwani nawróceni, którzy po obejrzeniu filmu z ubojni, postanawiają z dnia na dzień nie jeść mięsa. Bez względu na to, co było przyczyną przejścia na wegetarianizm, ludzie decydujący się na taki rodzaj diety powinni wcześniej zapoznać się z zaleceniami dietetycznymi. Warto wyedukować się w tym temacie oraz zaplanować swoją dietę tak, aby uniknąć w przyszłości niedoborów żywieniowych. Dla początkujących jaroszy bardzo pomocna jest piramida żywienia dla wegetarian czy wegan.



 
Podstawa piramidy wegetariańskiej to produkty zbożowe z pełnego ziarna. Grupa warzyw i owoców uzupełnia o zielone warzywa liściaste i suszone owoce. Kolejny poziomie piramidy to produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych i orzechy uzupełnione sojowymi produktami białkowymi. Następnie orzechy i nasiona, a na samym szczycie grupę olejów roślinnych jako źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych. 




W przypadku wegan istotne są wzbogacane produkty śniadaniowe włączone do grupy produktów zbożowych oraz zastąpienie grupy produktów mlecznych odpowiednio wzbogaconym mlekiem sojowym i innymi substytutami tych produktów, w celu zapewnienia odpowiedniej podaży witamin B12 i D oraz wapnia.

Czy dieta wegetariańska może być niekorzystna zdrowotnie ? Na pewno taka dieta jest niedobra dla dzieci i młodzieży w okresie rozwoju fizycznego i umysłowego. Dla kobiet w ciąży i karmiących. Brak w pożywieniu białka zwierzęcego oraz witaminy B12 może prowadzić do niedokrwistości. Występujące w produktach zwierzęcych żelazo hemowe, jest lepiej przyswajalne niż żelazo występujące w produktach roślinnych. Ponadto witaminy z grupy B, wpływają na lepsze wchłanianie żelaza, cynku, magnezu. Warto również wspomnieć, że brak dostatecznej ilości aminokwasów egzogennych, u dzieci może spowodować zahamowanie wzrostu oraz rozwoju fizycznego i umysłowego, a brak mleka może powodować niedobory wapnia.


Nie można na pewno zaprzeczyć temu, że dieta wegetariańska ma również wiele zalet. Duża zawartość włókna pokarmowego w produktach roślinnych ma istotne znaczenie w zapobieganiu miażdżycy, nowotworów otyłości i zaparciom. Związki zasadotwórcze w produktach roślinnych alkalizują ustrój. Duża zawartość minerałów takich jak potas magnez zmniejsza zagrożenie rozwoju nadciśnienia tętniczego, a witamina C w produktach roślinnych może mieć istotne znaczenie w obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi, a także uodpornieniu organizmu na różnego rodzaju zakażenia. Znaczna ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i bardzo niska zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, sprzyjają zapobieganiu, a nawet leczeniu niedokrwiennej choroby serca. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że wegetarianizm czy weganizm jest nieracjonalny. Dieta jest tak długo racjonalna, jak długo dostarcza wszystkich składników odżywczych, nie wywołuje dyskomfortu lub dolegliwości związanych z taką formą odżywiania. A stosujący taką dietę żyje w pełnym zdrowiu i w harmonii z samym sobą.



Maj – Ogólnopolski Tydzień Wegetarianizmu
1 października – Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu
1 listopada – Światowy Dzień Wegan
20 grudnia – Dzień Ryby
11 stycznia – Dzień Wegetarian

1 komentarz:

  1. No ,no....O wegetarianach i weganach to słyszałam.....ale o tylu jeszcze....to już nie miałam pojęcia.

    OdpowiedzUsuń