Lato to jedna z najpiękniejszych pór roku, błękit nieba, soczysta zieleń, ciepłe wieczory zachęcają nas do częstszego przebywania na świeżym powietrzu. Oprócz wzmożonych spacerów w plenerze lubimy jeszcze smacznie i dobrze zjeść. Zapach grillowanej kiełbaski jest nieodzownym elementem wieczornego pejzażu. Grill w sezonie letnim to już narodowa tradycja. Dlatego grillowane jedzenie na pewno nam nie zaszkodzi, ale pod warunkiem że jest raz w miesiącu.…
Grill to obróbka termiczna znana już w poleoicie. Za czasów kamienia łupanego nasi dziadkowie i bacie używali ognia do przygotowania swoich mięs. Współczesny grill wygląda niestety inaczej niż wspomniane ognisko z jaskimi.
Badania wykazały że opiekanie mięsa czy kiełbasy bezpośrednio w płomieniu zwiększa ilość szkodliwych związków, mających działanie rakotwórcze. W tłuszczach i białkach poddanych działaniu temperatury powyżej 200 stopni powstają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są uznane za substancje rakotwórcze. Wśród nich jest benzo-alfa-piren oraz szkodliwe polichlorowane związki organiczne. Potencjalne niebezpieczeństwo jakie niesie grillowanie jest uzależnione więc od częstotliwości tej czynności. Rzadkie spożywanie grillowanej żywności na pewno nam nie zaszkodzi. Dlatego im rzadziej, tym lepiej.
Grillowanie jest dużą przyjemnością , nie należy jednak robić tego codziennie. Jednak gdy zdecydujemy się na grillowanie warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:
1.Do
każdego posiłku z grilla warto dodać owoce i warzywa , będące
rekompensatą ciężkostrawnego posiłeku jakim jest grill.
2.Produkty, które używamy do grillowania, takie jak mięso, ryby i drób, powinny być zawsze przechowywane w niskiej temperaturze, należy stosować np. lodówki samochodowe lub termo torby. Czas, w którym produkt jest poza lodówką, powinien być jak skrócony do minimum aby ograniczyć proces psucia się mięsa.
3. Surowe produkty (mięso, ryby, drób itp.) nie powinny mieć kontaktu z żywności którą będziemy później podawać jako dodatek do grillowanych dań.
4. Żywność która grillujemy musi być odpowiednio upieczona, a nie spieczona z wierzchu. Nie należy nadmiernie spiekać powierzchni potraw, zwęglone fragmenty są ciężkostrawne i toksyczne. Po naciśnięciu mięsa sok wydobywający się na zewnątrz produktu powinien być biały, nie czerwony.
5. Do grillowania należy używać chudego mięsa. Nie dodaję się tłuszczu podczas grillowania. Kluczowe jest zapobieganie, aby tłuszcz z grillowanych potraw ściekał do paleniska. Dochodzi bowiem do rozkładu termicznego, a szkodliwe substancje, wraz z dymem „wracają” do żywności. Do pieczenia warto wykorzystać specjalne metalowe tacki. Grillujemy zawsze nad żarzącymi się węglami. Należy unikać kontaktu żywności bezpośrednio z płomieniem.
7. Rezygnujmy z podpałki (produktu naftowego, którego spalanie powoduje powstawanie dużej ilości sadzy i szkodliwych substancji). A jeśli już to konieczne to należy odczekać dłuższą chwilę przed umieszczeniem żywności nad paleniskiem Zabronione jest dolewanie podpałki podczas grillowania potraw.
8. Do grillowania należy używać węgla drzewnego. Powinno się unikać drewna iglaków i szyszek. Raczej nie poprawiają walorów smakowych, a są źródłem dymu zawierającego wiele substancji toksycznych.
9. Należy myć ręce przed kontaktem z żywnością i po jej przygotowaniu.
Podsumowując stare porzekadło mówi że wszystko jest dla ludzi ale z umiarem. Dlatego pamiętajmy, można grillować ale najlepiej produkty świeże, zgodnie z omówionymi regułami,a powstałe dania jeść z umiarem i nie za często.
Bibliografia :
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/wywiady/71190,zdrowe-grillowanie
http://www.psse-jaroslaw.pl › grillowanie_pzh
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz