Na zdrowie nie wpływa tylko to, co jemy, ale również to, co wykluczamy z naszej diety. Dzisiaj będzie mowa o fruktozie. Tak właśnie. Gdy słyszymy to słowo, od razu na myśl przychodzą kolorowe jak tęcza owoce, pyszne soki, dżemiki, miodek itd.
Czytając różne książki i badania naukowe poświęcone żywności, zauważam że jeszcze nigdy w ewolucji człowieka nie było tak dużej ilości spożycia fruktozy, jak dzisiaj. Jedzenia jest pełno. Jest go pod dostatkiem. Niestety nadmiar często wiozę się z niedostatkiem. Mamy co jeść, jedzmy więc świadomie.
Kilka powodów, dlaczego spożycie fruktozy ma negatywny wpływ na zdrowie.
Nadmierne spożycie fruktozy uznawane jest za istotny czynnik ryzyka hiperurykemii, chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, zespołu metabolicznego i chorób nerek, ponadto nadmiar fruktozy zwiększa poziom trójglicerydów podnosi stężenie kwasu moczowego zwiększając ryzyko artretyzmu. Według badań 50% dorosłej populacji ma kłopot ze wchłanianiem większych ilości fruktozy. W efekcie dochodzi do nagromadzenia jej metabolitów w wątrobie i nerkach, co upośledza pracę tych narządów.
Co zrobić ?
Aby kontrolować spożycie fruktozy, należy jeść mniej produktów bogatych w sacharozę i syrop glukozowo-fruktozowy. Pod względem budowy syrop glukozowo-fruktozowy to 55% glukozy i 45% fruktozy, cukier spożywczy (sacharoza) to w 50% glukozy i w 50% fruktozy. Oznacza to że cukier i syrop glukozowo-fruktozowego, to to samo.
Jak zmniejszyć spożycie fruktozy ?
1.Rezygnacja z cukru spożywczego dobry zamiennik to erytrytol, ksylitol lub stewia
2.Rezygnacja ze słodyczy.
3.Rezygnacja z pseudo zdrowych produktów chodzi tutaj o jogurty smakowe, słodkie płatki śniadaniowe, dżemy.
4.Rezygnacja ze słodzonych napojów. Kolokwialnie mówiąc to woda z cukrem w czystej postaci.
5.Rezygnacja ze soków owocowych. Soki owocowe bardzo łatwo dostarczają dużo fruktozy. Jeśli już to polecam świeżo wyciskane z miąższem.
6.Rezygnacja z wszelkiego rodzaju syropów. Syrop z agawy czy syrop klonowy to cukier.
Co z owocami ?
Owoce i ich właściwości zdrowotne przewyższają negatywne skutki spożycia nadmiaru owoców. Dodatkowo owoce zawieraj również błonnik który ogranicza wchłanianie fruktozy. Taka ilości fruktozy z owoców nie zaszkodzi zdrowiu.
Miód
?
Jeśli chodzi o miód pszczeli, pamiętajmy, że jest to w około 85% cukier, w tym glukoza, fruktoza i sacharoza. Nie należy więc z nim przesadzać ani upatrywać szerokich właściwości zdrowotnych. To znowu cukier w czystej postaci. 1 do 2 łyżek miodu dziennie nie powinna wywierać negatywnego wpływu z powodu cukrów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz