wtorek, 15 maja 2018

Małdrzyki krakowskie





Małdrzyki krakowskie to placki z twarogu wywodzące się z tradycyjnej kuchni małopolski. Nazwa dania wywodzi się od sera „małdrzyka” lub „mądrzyka”. To gatunek sera powstałego ze słodkiego mleka. Sławne kiedyś były krakowskie małdrzyki.
W dawnych Polskich kucharskich księgach czytamy. Małdrzyki abo krajanki wycisłepo lesicy (w serniku) rozłożyć. Mondrzyki robią ze słodkiego mleka, z podpuszczką, czyli animelką , które wyciśnięte w talerki układają i w maśle obsmażają. Jadano je często i ze smakiem. Uwielbiały je dzieci ,dorośli również nie pogardzili tym sycącym i smacznym daniem. Kto dziś pamięta lub zna jeszcze stare małdrzyki. Najstarsi Krakowianie znają i pamiętają.

Do przygotowania małdrzyków potrzebny jest bardzo dobry twaróg. To właśnie w nim tkwi sekret idealnego smaku małdrzyków. Dlatego warto rozejrzeć się za najlepszej jakości twarogiem. Najlepiej wiejskim sprzedawanym na wagę. Dzięki niemu małdrzyki będą delikatne i maślane w smaku.

Małdrzyki to bardzo sycące danie, to idealna propozycja na śniadanie, obiad czy kolacje. W zależności od sezonu można podawać je z różnymi dodatkami w postaci owoców, koktajli, dżemów, musów itd. To również idealne rozwiązanie dla osób będących na diecie redukcyjnej, sportowców,ludzi wrażliwych na gluten, czy borykających się z cukrzycą. Zaletą przepisu jest niewielka ilość mąki i brak cukru. Małdrzyki można zrobić z zapasem i przechowywać w lodówce kilka dni. Podane na zimno, czy ciepło staną się szybko przekąską tak zwana metodą ma głoda.





Małdrzyki krakowskie

500 g niekwaśnego twarogu
jajko całe żółtko
łyżka stopionego masła gee
wanilia
1/2 startej skórki z cytryny
2-3 łyżki mąki orkiszowej masło gee lub olej do smażenia
świeże owoce, konfitury (według uznania).





1.Twaróg ucieramy mikserem w misce, wbijamy jedno jajko oraz żółtko. Dodajemy stopione masło, aromat wanilii, startą cytrynę.

2.Po uzyskaniu masy o jednolitej konsystencji, dodajemy
mąkę. Mąki powinno być tyle, aby móc uformować placuszki łyżką.

3.Placuszki smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Gotowe odciskamy w papierowym ręczniku. Podajemy z owocami, jogurtem lub konfitura.

I nie martwmy się zbytnio po udanej uczcie, 100 gram małdrzyków to jedyne 200 kcal.

                                                                 

                                                                      Smacznego !
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz